STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA
Odbor ochrany proti škodlivým organismům
_______________________Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05_________________________
Praha, 30.7. 2007
Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 14
za období 16.7. – 29.7. 2007
1. Počasí
V první polovině sledovaného období bylo velmi teplé, slunečné počasí s denními teplotami 25 – 37 °C, v noci 12 – 20 °C. Vyskytovaly se bouřky i s vyšším úhrnem srážek, lokálně i s kroupami. V dalším období došlo k ochlazení (denní teploty 23 – 28 °C, noční 8 – 14 °C) s velkou oblačností a dešťovými přeháňkami, místy se silným větrem.
2. Posouzení aktuálního stavu výskytu škodlivých organismů a poruch
OBILNINY
Z technických důvodů nebyly od Zprávy o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 7 uváděny údaje o laboratorně ověřených výskytech virových zakrslostí obilnin. Tyto údaje jsou dodatečně doplněny v této zprávě č. 14. Laboratorně byly v tomto období ověřeny výskyty virových zakrslostí obilnin u 46 vzorků:
Výskyty viru zakrslosti pšenice (WDV)byly potvrzeny na pšenici ozimé v okresech Benešov (Čechtice), České Budějovice (Čejkovice u Hluboké nad Vltavou, Hrdějovice, Lišov, Olešník), Jeseník (Bernartice u Javorníka, Velká Kraš), Jičín (Libuň), Pelhřimov (2x Bácovice), Šumperk (Bludov), Třebíč (Jaroměřice nad Rokytnou, Opatov na Moravě, Víska u Kněžic); na ječmeni ozimém v okresech České Budějovice (Čejkovice u Hluboké nad Vltavou, Olešník), Příbram (Dobříš, Jablonná).
Výskyt viru žluté zakrslosti ječmene – kmene PAV (BYDV-PAV) byl laboratorně ověřenna pšenici ozimé v okrese Vsetín (Mštěnovice); na pšenici jarní v okresech Jeseník (Bernartice u Javorníka), Blansko (Velké Opatovice);na ječmeni jarním v okresech Břeclav (2x Šitbořice), České Budějovice (Todně), Klatovy (Slavošovice u Klatov, Velhartice), Opava (Bolatice, Kamenec, Oldřišov), Pardubice (Brloh u Přelouče), Šumperk (Bludov), Trutnov (Trutnov), Ústí nad Orlicí (Lanškroun), Vsetín (Krásno nad Bečvou); na ovsu v okresech České Budějovice (2x Todně, 2x Trhové Sviny), Trutnov (Trutnov ), Vsetín (Huslenky, Perná), Zlín (Haluzice).
Výskyty směsné infekce viru žluté zakrslosti ječmene – kmene PAV (BYDV-PAV) a viru zakrslosti pšenice (WDV) byly potvrzeny na pšenici ozimé v okrese Svitavy (Hradec nad Svitavou); na ječmeni jarnímv okresech Příbram (Vranovice pod Třemšínem) a Svitavy (Hradec nad Svitavou).
V testovaných vzorcích byly jařiny, kromě dvou případů směsné infekce, napadeny pouze virem BYDV.
V západních Čechách byly některé porosty obilnin lokálně středně zaplevelené chundelkou metlicí (Apera spica-venti), pýrem plazivým (Elytrigia repens), pcháčem rolním (Cirsium arvense) a pelyňkem černobýlem (Artemisia vulgaris).
PŠENICE OZIMÁ (RF 87 – 99)
K poškození herbicidem (hluché klasy) došlo na 95 hav okrese Litoměřice (přípravek Lintur 70 WG).
Lokálně střední výskyty fuzarióz (Fusarium spp.) v klasech byly zjištěny na celém území okresu Jindřichův Hradec a v okresech Ústí nad Orlicí (Tisová), Hradec Králové (Hněvčeves, Smidary). Lokálně silný výskyt byl zaznamenán v okrese Vsetín (Kladeruby) u porostu bez chemického ošetření.
Vlivem srážek došlo k vzestupu výskytu černí (Cladosporium spp., Alternaria spp.) v klasech na severní Moravě a ve Slezsku. Lokálně střední výskyt byl sledován v okresech Blansko a Kroměříž, střední výskyt v okrese Jičín (Rohoznice). Ojediněle až silné výskyty byly zjištěny v okrese Vsetín (Rožnovsko, Lešensko, Kladeruby). Rovněž v západních Čechách byl zaznamenáván výskyt černí.
Lokálně silný výskyt plodomorky plevové (Sitodiplosis mosellana) byl zaznamenán v okrese Vsetín (Střelná).
Lokálně střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) po sklizni byl zjištěn v okrese Bruntál.
Plevele – merlíky (Chenopodium spp.), pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), pcháč rolní (Cirsium arvense) – přerůstající porosty pšenice byly lokálně pozorovány v okrese Kladno.
ŽITO
Silný výskyt paličkovice nachové (Claviceps purpurea) byl zjištěn těsně před sklizní v okrese Benešov (Poříčí nad Sázavou).
PŠENICE JARNÍ (RF 87 – 99)
Střední napadení braničnatkou pšeničnou (Mycosphaerella graminicola), padlím travním (Blumeria graminis) a klasovými fuzariózami (Fusarium spp.) přetrvávalo v okrese Kladno.
Silný výskyt černí (Cladosporium spp., Alternaria spp.) byl zaznamenán lokálně v okrese Kladno.
JEČMEN JARNÍ (RF 89 – 99)
Poškození suchem bylo pozorováno ve středních Čechách.
V okrese Kladno byly již háčkující ječmeny lokálně silně zaplevelené hlavně ovsem hluchým (Avena fatua) a merlíky (Chenopodium spp.). Ječmeny, které vlivem sucha vzešly o několik týdnů později, byly silně zaplevelené – převažovaly merlíky (Chenopodium spp.), laskavce (Amaranthus spp.), heřmánkovce (Matricaria spp.) a oves hluchý (Avena fatua).
PROSO
Lokálně silný výskyt zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis) byl pozorován v okrese Litoměřice (Sedlec, na 12 ha).
KUKUŘICE (RF 65 – 73)
Lokálně střední výskyt sněti kukuřičné (Ustilago maydis) byl zaznamenán v okrese Ústí nad Orlicí (Choceň).
Střední výskyty larev zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis) byly zjištěny v okrese Bruntál (Osoblaha, Bohušov).
Další nálety bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera – DVV) do feromonových lapačů byly zaznamenány v okresech Frýdek-Místek, Olomouc, Opava, Prostějov (Nezamyslice), Přerov a Vsetín. První nálety byly zjištěny v okresech Blansko (Doubravice nad Svitavou, 19.7., 2 ks; Lysice, 24.7., 1 ks), Nový Jičín (Starojická Lhota, 17.7.), Svitavy (Unerázka, 18.7., 2 ks; Jaroměřice, 25.7., 6 ks), Ústí nad Orlicí (Běstovice, Damníkov), Znojmo (Blížkovcice, 13.7.) a Žďár nad Sázavou (Dolní Bobrová, Milíkov, Pohledec). Silné nálety byly zaznamenány v okrese Zlín (Tečovice, 16.7., 394 ks; Spytihněv, 29 ks; Fryšták, 44 ks). Mimo oblast kontinuálního šíření byl zjištěn výskyt bázlivce v okrese Příbram (Dublovice, 1 imago).
Jeden kus černopásky bavlníkové (Heliothis armigera) byl zachycen ve světelném lapáku v okrese Jihlava (Větrný Jeníkov, 19.7.).
LUSKOVINY
HRÁCH SETÝ (RF 89 – 99)
Ojediněle střední výskyty padlí hrachu (Erysiphe pisi) byly zaznamenány v okrese Žďár nad Sázavou (Račice).
K významnému zaplevelení hrachu přezimovaným výdrolem kukuřice (Zea mays) došlo vlivem loňské mírné zimy v okrese Benešov.
OLEJNINY
ŘEPKA OZIMÁ
K poškození porostů krupobitím došlo v okresech Jihlava (Hybrálec; až 60%), Tábor (Pojbuky; 100 ha totálně zničeno) a Trutnov (Studenec a Hajnice; 50 ha totálně zničeno).
Lokálně střední výskyt bílé hniloby brukvovitých /hlízenky obecné/ (Sclerotinia sclerotiorum) byl zjištěn na stoncích v celém okrese Ústí nad Orlicí; lokálně silné výskyty byly po sklizni zaznamenány v okrese Opava.
Lokálně silné výskyty verticiliového vadnutí řepky (Verticillium dahliae) byly po sklizni zaznamenány v okrese Opava.
HOŘČICE
Lokálně silný výskyt pilatky řepkové (Athalia rosae) byl zjištěn v okrese Litoměřice (Horní Beřkovice).
MÁK (RF 70 – 97)
V různé intenzitě přetrvávaly výskyty helmintosporiózy máku (Pleospora calvescens) a plísně máku (Peronospora arborescens) na severní Moravě a ve Slezsku. Lokálně silný výskyt helmintosporiózy máku byl zaznamenán v okrese Žďár nad Sázavou (Mirošov).
Všeobecně až silné výskyty padlí (Erysiphe communis) byly zjištěny v okrese Opava.
Silné napadení celých rostlin druhotnými černěmi (Alternaria spp.) bylo pozorováno v okrese Kladno.
Ohniskový výskyt larev žlabatky stonkové (Timaspis papaveris) přetrvával v okrese Bruntál (Krnov); ojediněle střední výskyty byly zjištěny v okrese Opava.
Lokálně střední napadení krytonoscem makovicovým (Neoglycianus macula-alba) bylo pozorováno v okrese Kroměříž.
Silné zaplevelení např. bažankou roční (Mercurialis annua), rdesny (Persicaria spp.), svízelem přítulou (Galium aparine), ježatkou kuří nohou (Echinochloa crus-galli) bylo zaznamenáno v okrese Kladno.
OKOPANINY
CUKROVKA (RF 36 – 48)
Slabý výskyt háďátka řepného (Heterodera schachtii) byl zaznamenán v okrese Olomouc (Drahanovice).
Ohniskové silné výskyty svilušky chmelové (Tetranychus urticae) byly zaznamenávány v okrese Přerov.
Časté požerky housenek můrovitých (Noctuidae) byly pozorovány na listech v okrese Jičín (Miletín); ohniskové výskyty housenek a požerků přetrvávaly v okresech Karviná, Přerov, Nový Jičín a Opava.
Silné zaplevelení mračňákem Theophrastovým (Abutilon theophrasti) bylo zjištěno v okrese Kutná Hora (Filipov, asi 113 ha). Výrazné ohniskové výskyty plevelné řepy (Weed beet) byly zjištěny v okrese Kutná Hora (Čáslavsko); lokálně střední výskyt plevelných řep byl zaznamenán v okrese Vyškov (Ivanovice, Drnovice). Lokální až silné pozdní zaplevelení převážně merlíky (Chenopodium spp.) bylo pozorováno v okrese Olomouc, Přerov a Bruntál. Časté silné zaplevelení přerůstajícími merlíky (Chenopodium spp.), laskavci (Amaranthus spp.), pelyňkem černobýlem (Artemisia vulgaris), heřmánkovci (Matricaria spp.), rdesny (Persicaria spp.), ježatkou kuří nohou (Echinochloa crus-galli), ovsem hluchým (Avena fatua) a pcháčem rolním (Cirsium arvense) bylo pozorováno v okrese Kladno.
KRMNÁ ŘEPA
Střední výskyt skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) byl zjištěn u drobných pěstitelů v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Lokálně střední zaplevelení plevelnými řepami (Weed beet) bylo zaznamenáno v okrese Vyškov (Ivanovice, Drnovice). Lokální zaplevelení ježatkou kuří nohou (Echinochloa crus-galli), lebedou (Atriplex sp.) a laskavci (Amaranthus spp.) bylo zjištěno v okrese Semily.
BRAMBOR (RF 71 – 87)
Nedostatkem srážek trpěly porosty na jižní Moravě a v okrese České Budějovice (Munice).
Lokálně střední výskyt obecné strupovitosti bramboru (Streptomyces scabies) byl zaznamenán v okrese Ústí nad Orlicí (Žamberk).
Až střední výskyty hnědé skvrnitosti listů (Alternaria solani) byly pozorovány v okresech Příbram a Olomouc (u drobných pěstitelů); lokálně až střední výskyty byly na celém území okresu Jindřichův Hradec; lokálně střední výskyty byly zjištěny v okresech Ústí nad Orlicí (Žamberk) a Žďár nad Sázavou. Silný výskyt byl zaznamenán v okrese Hradec Králové (Mžany, Hněvčeves, Lhota pod Libčany).
Lokálně střední výskyty plísně bramboru (Phytophthora infestans) byly pozorovány na neošetřených porostech v okresech Jindřichův Hradec (malopěstitelé), Prostějov (u malopěstitelů až silné výskyty), Zlín a Žďár nad Sázavou. Střední až silné výskyty byly zaznamenány v okresech Blansko, Jeseník (Javorník, Bílá Lhota), Uherské Hradiště (Polešovice) a na celé severní Moravě a ve Slezsku především u drobných pěstitelů a na neošetřených porostech. Silný výskyt byl zjištěn v okrese Náchod (Červený Kostelec) a na neošetřovaných porostech v okresech Havlíčkův Brod, Rychnov nad Kněžnou, Svitavy a Trutnov. Rychlý rozvoj choroby byl sledován v okrese Semily (i na ošetřovaných porostech velkopěstitelů) a na severní Moravě a ve Slezsku především u drobných pěstitelů a na neošetřených porostech.
Ojedinělé střední výskyty osenice polní (Agrotis segetum) na hlízách byly pozorovány v okrese Znojmo.
Až střední výskyt brouků letní generace a vajíček mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byl zjištěn hlavně na pozemcích malopěstitelů v okrese Příbram; ojediněle střední výskyty byly zaznamenány v okrese Jeseník. Lokálně silný výskyt brouků byl pozorován v okresech Blansko, Bruntál, Frýdek-Místek a Vsetín; silné výskyty brouků byly v okresech Pardubice a Trutnov (zahrádky). Silné poškození porostu brambor bylo pozorováno v okrese Havlíčkův Brod (Okrouhlička). V okrese Havlíčkův Brod bylo zaznamenáno masivní šíření brouků mandelinky bramborové z neošetřovaných porostů a z plevelných brambor do zahrad, kde napadaly další plodiny včetně rajčat.
CHMEL (RF 65 – 77)
Poškození v důsledku zvýšené intenzity slunečního záření bylo zaznamenáno v okresech Olomouc a Přerov.
První výskyt padlí chmele (Sphaerotheca macularis) byl zaznamenán v okrese Litoměřice (Brzánky, Radovesice).
Silný výskyt svilušky chmelové (Tetranychus urticae) byl zjištěn v okrese Louny (Mukoděly).
Silný výskyt mšice chmelové (Phorodon humuli) byl pozorován v okresech Litoměřice a Louny (Tuchořice, Lipno, Ročov; na vrcholových partíích i po ošetření).
PÍCNINY
Lokální střední výskyt klopušky chlupaté (Lygus rugulipennis) byl pozorován na vojtěšce v okrese Znojmo.
Střední výskyty hraboše polního (Microtus arvalis) byly zjištěny v porostech jetelovin v okrese Olomouc (Doloplazy, Holice, Senice na Hané, Paseka). Lokálně silné výskyty byly zjištěny v porostech jetelovin v okrese Opava a silný výskyt v pícních trávách byl zaznamenán v okrese Bruntál (Zátor).
ZELENINA
Ojedinělý střední výskyt virové žluté mozaiky cukety (ZYMV) byl pozorován na dýni olejné v okrese Zlín (Spytihněv). Příznaky na plodech i listech okurky byly dále zaznamenány v okrese Břeclav (Lednice, Sedlec, Moravská Nová Ves, Perná, Mikulov).
První příznaky fytoplazmy stolburu (Potato stolbur phytoplasma) na rajčatech byly zjištěny v okresech Louny a Břeclav (Mikulov).
Bakteriální vadnutí rajčete (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) bylo zjištěno v okrese Prostějov (Otaslavice; foliovníky).
Střední výskyt plísně rajčete (Phytophthora infestans) na listech rajčat byl zjištěn v okrese Liberec.
Ojediněle střední výskyty plísně okurky (Pseudoperonospora cubensis) na okurkách byly pozorovány v okrese Znojmo a všeobecně střední výskyty v okrese Kroměříž. Silné výskyty byly zjištěny u malopěstitelů v okresech Brno-venkov (Popovice), Břeclav (Březí, Bulhary) a Hodonín.
Silné výskyty plísně cibule (Peronospora destructor) na cibuli byly zjištěny u malopěstitelů v okrese Kroměříž.
Lokálně silné výskyty padlí okurkového (Erysiphe cichoracearum) na okurkách byly pozorovány u malopěstitelů v okrese Hodonín.
Až silné výskyty mšic (Aphidoidea) a svilušek (Tetranychidae) na paprikách u drobných pěstitelů přetrvávaly v okresech Olomouc a Přerov. Až silné výskyty svilušek a až střední výskyty mšic a třásněnek (Thysanoptera) byly zjištěny na okurkách v okrese Přerov.
Lokálně střední výskyty mšice zelné (Brevicoryne brassicae) byly zaznamenávány na brukvovité zelenině u drobných pěstitelů v okresech Přerov a Olomouc.
Silné výskyty molice vlaštovičníkové (Aleurodes proletella) na brukvovité zelenině přetrvaly u drobných pěstitelů v okresech Olomouc, Přerov, Vsetín a nově byly zjištěny i v okrese Opava.
Nárůst poškození brukvovité zeleniny housenkami můr (Lepidoptera) byl zaznamenán v okrese Přerov.
První výskyt dospělců černopásky bavlníkové (Heliothis armigera) byl zaznamenán ve feromonových lapácích na paprice v okrese Břeclav (Bulhary, 18.7., 6 ks) a na rajčeti v okresech Břeclav (Drnholec, 24.7., 1 ks), Hodonín (Hodonín, 24.7., 7 ks).
Střední výskyt housenek běláska zelného (Pieris brassicae) byl pozorován na zelí v okrese Jičín (Dobrá Voda). Silné nálety bělásků do porostů brukvovité zeleniny byly zaznamenány v okrese Opava.
OVOCNÉ DŘEVINY
Střední až silné výskyty svilušky ovocné (Panonychus ulmi) a svilušky chmelové (Tetranychus urticae) byly zjištěny na ovocných dřevinách v okrese Prostějov.
Střední výskyt mšic (Aphidoidea) na ovocných dřevinách přetrvával v celém okrese Rychnov nad Kněžnou.
JABLOŇ (RF 78)
Ca-deficientní hořká skvrnitost jablek (pihovitost jablek) byla pozorována na plodech (zvláště na částech vystavených slunci) v okrese Kladno. Slunečním úžehem byly poškozeny plody v okrese Litoměřice (intenzivní sady).
Silné výskyty padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) byly pozorovány u náchylných odrůd v celém okrese Svitavy.
Střední výskyt strupovitosti jabloně (Venturia inaequalis) byl zjištěn v celém okrese Semily (i v ošetřovaných sadech).
Plody poškozené kroupami byly druhotně napadány moniliovou hnilobou jablek (Monilinia spp.) v okrese Semily. K vzestupu výskytu choroby docházelo v okrese Opava.
Až silné výskyty svilušky ovocné (Panonychus ulmi) přetrvávaly v okrese Karviná (Nový Bohumín).
Od 2.7. probíhal intenzivní nálet štítenky zhoubné (Quadraspidiotus perniciosus) v okrese Břeclav (s vrcholem letu dne 9.7).
Střední výskyty vlnatky krvavé (Eriosoma lanigerum) byly pozorovány u drobných pěstitelů v okrese Tábor (Sezimovo Ústí).
V různé intenzitě stále pokračovaly nálety obaleče jablečného (Cydia pomonella) do feromonových lapačů na severní Moravě a ve Slezsku a na jižní Moravě – v důsledku výrazného oteplení po 15.7. byly většinou zaznamenávány vrcholy letových vln. Střední výskyt byl zaznamenán v okrese Rychnov nad Kněžnou. Silný výskyt byl v okresech Opava a Znojmo. Středně silné napadení plodů bylo zjištěno v okrese Vsetín.
Začátek druhé letové vlny obaleče zimolezového (Adoxophyes orana) byl pozorován v okrese Prostějov.
HRUŠEŇ
Opad plodů raných odrůd způsobený suchem byl pozorován v okrese Brno-venkov.
Lokálně silný výskyt rzivosti hrušně (Gymnosporangium sabinae) v neošetřovaných výsadbách byl zjištěn v okrese Vyškov (Dědice u Vyškova).
Silný ohniskový výskyt hálčivce hrušňového (Epitrimerus pyri) a vlnovníka hrušňového (Eriophyes pyri) na listech byl zaznamenán ve školce v okrese Uherské Hradiště (Krhov). Ohniskově silný výskyt vlnovníků (Eriophyidae) na listech byl pozorován v okrese Jičín (Jičín).
BROSKVOŇ a MERUŇKA
V různé intenzitě byly na severní Moravě a ve Slezsku pozorovány výskyty strupovitosti broskví (Venturia carpophila) u broskví.
Lokálně silné výskyty suché skvrnitosti listů meruňky (Stigmina carpophila) byly zjištěny u meruněk v okrese Opava.
Docházelo k nárůstu výskytů moniliniové hniloby broskví (Monilinia spp.) a moniliniové hniloby meruněk (Monilinia spp.) na plodech broskvoní v okrese Náchod (Svinišťany) a meruněk a broskvoní v okrese Přerov.
Laboratorně byly potvrzeny dva výskyty patogena Monilinia fructicola u meruňky v okrese Vyškov (Němčany, Velešovice).
Zvýšený propad plodů u švestek byl v důsledku napadení virovými neštovicemi slivoně /šarkou švestky/ (Plum pox virus) a vlivem sucha zaznamenáván v okrese Vsetín.
Ohniskový střední výskyt červené skvrnitosti listů slivoně (Polystigma rubrum) byl zaznamenán v okrese Blansko (Borotín).
Lokálně střední výskyty moniliniové hniloby slivoní (Monilinia spp.) na plodech slivoní byly zjištěny v okrese Kroměříž.
Laboratorně byl potvrzen jeden výskyt patogena Monilinia fructicola u slivoně v okrese Děčín (Benešov nad Ploučnicí).
Lokálně střední výskyty svilušky ovocné (Panonychus ulmi) u švestek přetrvávaly v okrese Přerov.
Střední, lokálně až silný výskyt mšice švestkové (Hyalopterus pruni) byl pozorován v okrese Hradec Králové (Hradec Králové; v zahradách).
V různé intenzitě stále pokračovaly nálety obaleče švestkového (Cydia funebrana) do feromonových lapáků na severní Moravě a ve Slezsku (v důsledku výrazného oteplení po 15.7. byl většinou zaznamenáván začátek náletu 2. generace). Silný výskyt druhé vlny byl zjištěn v lapácích v okresech Zlín a Blansko (Borotín, 18.7.); velmi silné nálety byly pozorovány v okrese Havlíčkův Brod (Perknov).
DROBNÉ OVOCE
Laboratorně bylo potvrzeno pět výskytů antraknózy jahodníku (Colletotrichum acutatum) na jahodníku v okrese Semily (Mašov u Turnova).
RÉVA VINNÁ
Střední až ojediněle silné poškození hroznů slunečním zářením bylo pozorováno v okrese Břeclav; silné poškozené bylo zjištěno zejména v okrese Znojmo.
První výskyt červené spály révy (Pseudopeziza tracheiphila) byl pozorován v okrese Louny.
Silný infekční tlak padlí révy (Uncinula necator) a příznivé podmínky pro rozvoj choroby byly zjištěny na jižní Moravě (probíhalo ošetřování).
Pokles letu druhé generace obaleče jednopásého (Eupoecilia ambiquella) a obaleče mramorovaného (Lobesia botrana) přetrvával na jižní Moravě.
OSTATNÍ
Laboratorně potvrzený pozitivní výskyt viroidu vřetenovitosti hlíz bramboru (Potato spindle tuber viroid – PSTVd) na rostlinách Solanum jasminoides byl zaznamenán v okrese Jindřichův Hradec (Dačice; zahradnictví).
Výskyt viru žluté zakrslosti ječmene – kmene PAV (BYDV-PAV) byl laboratorně ověřen na travním porostu – louce v okrese Vsetín (Choryně).
Lokálně střední poškození listů ořešáku hnědnutím listů ořešáku /antraknózou ořešáku/ (Gnomonia leptostyla) bylo zjištěno v okrese Kroměříž.
Silný výskyt padlí (Blumeria sp.) na dřišťálu byl zaznamenán v okrese Náchod (okrasné výsadby).
Silné výskyty skvrnitosti listů jírovce (Guignardia aesculi) byly zaznamenány u jírovců v okrese Olomouc (Olomouc).
Všeobecně silný výskyt mšic (Aphidoidea) na různých rostlinách byl zaznamenán na celém území okresu Jindřichův Hradec.
Střední a lokálně až silný výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae) byl pozorován v okrese Hradec Králové (Hradec Králové; na zahradách).
Střední výskyty min způsobených klíněnkou jírovcovou (Cameraria ohridella) byly pozorovány u jírovce maďalu v okrese Olomouc (Olomouc). Velké poškození jírovců bylo zaznamenáno v okrese Semily (i ve vyšších oblastech okresu).
Silný výskyt plzáků (Arionidae) a slimáků (Limacidae) byl zaznamenán ve vlhčích lokalitách okresu Rychnov nad Kněžnou a dále hlavně na zahrádkách v okrese Semily.
3. Závěr
Krupobití silně nebo totálně poškodilo některé porosty řepek v okresech Jihlava, Tábor a Trutnov. Zaznamenány byly opady plodů ovocných dřevin způsobené suchem. Vlivem srážek docházelo k vzestupu výskytu černí (Cladosporium spp., Alternaria spp.) v klasech pšenice.
Silné rozšíření paličkovice nachové (Claviceps purpurea) na žitě bylo zjištěno těsně před sklizní v okrese Benešov (Poříčí nad Sázavou). Střední až silné výskyty plísně bramboru (Phytophthora infestans) přetrvávaly především na neošetřovaných porostech brambor. Laboratorně byly potvrzeny celkem tři výskyty patogena Monilinia fructicola u meruněk a slivoně v okresech Děčín, Vyškov a dále pět výskytů antraknózy jahodníku (Colletotrichum acutatum) na jahodníku v okrese Semily.
Další výskyty bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera – DVV) byly zaznamenány nejen na jižní a severní Moravě a ve Slezsku, ale i v Čechách v okresech Příbram, Svitavy a Ústí nad Orlicí. V různé intenzitě stále pokračovaly nálety obaleče jablečného (Cydia pomonella) a obaleče švestkového (Cydia funebrana) především na Moravě a ve Slezsku. Přetrvávaly střední až silné výskyty mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) zejména na neošetřených porostech.
Silné zaplevelení cca 113 ha cukrovky mračňákem Theophrastovým (Abutilon theophrasti) bylo zjištěno v okrese Kutná Hora.
Ing. Tomáš Růžička
vedoucí Odboru ochrany
proti škodlivým organismům
Z podkladů Sekce územních útvarů zpracoval: Ing. Petr Kroutil, Ph.D.