KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 17

09/09/08
Státní rostlinolékařská služba Mastná, Belzová

za období 11.8.-31.8.2008

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA
Odbor ochrany proti škodlivým organismům
Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05
tel.: 233022240, 266703633
 
Praha, 3.9.2008
 
Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 17
za období 11.8. – 31.8. 2008
 
 
1. Počasí
Ve sledovaném období bylo proměnlivé počasí, srážky se vyskytly zejména  v prvním týdnu sledovaného období, který byl celkově srážkově vysoce nadnormální, sluneční svit byl v tomto týdnu silně pod normálem, teploty byly slabě pod normálem. Srážky byly nerovnoměrné a nárazové, proto v některých oblastech (např. jižní Čechy) přetrvává srážkový deficit. Nejvyšší srážky (75 mm) byly zaznamenány 15. – 17.8. v okrese Svitavy (Dolní Sloupnice). Denní teploty se pohybovaly v rozmezí 18 – 28 °C, noční teploty v rozmezí 5 – 15 °C. V okrese Klatovy (Horská Kvilda) byl zaznamenán přízemní mráz.
 
 
2. Výskyt škodlivých organismů a poruch
Sklizeň byla obecně komplikována polehlými porosty a zaplevelením. Místně vzhledem k suchu špatně vzcházela zasetá řepka. Stoupající výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl sledován v okrese Jičín. Silné poškození ovocných stromů v důsledku krupobití bylo zjištěno u drobných pěstitelů v okrese Vsetín (Horní Vsacko, Vsetínsko).
 
 
PŠENICE OZIMÁ
Výskyt mazlavé snětivosti pšenice (Tilletia tritici) byl potvrzen v okresech Náchod (Stolín, Jasenná) a Pardubice (Rašovy, Dašice). Výskyt zakrslé snětivosti pšeničné (Tilletia controversa) byl potvrzen v okrese Náchod.
V okrese Kladno (Slaný, Kmetiněves, Klobuky) byl na vzcházejícím výdrolu zjištěn střední až silný výskyt kříska polního (Psammotettix alienus).
 
 
JEČMEN OZIMÝ
Silné napadení výdrolu spálou ječmene (Rhynchosporium secalis) bylo pozorováno v okrese Jičín (Kacákova Lhota).
Silný výskyt kříska polního (Psammotettix alienus) na výdrolu byl zaznamenán v okrese Hradec Králové (Mokrovousy).
 
KUKUŘICE (RF 71 – 99)
Lokálně střední výskyt rzivosti kukuřice (Puccinia sorghi) byl zjištěn v okrese Blansko (Vanovice).
Střední až silné výskyty obecné snětivosti kukuřice (Ustilago maydis) byly zjištěny v okrese Hradec Králové (Písek, Nové Město, Nový Bydžov, Rozběřice, Lípa, Lhota pod Libčany). Lokálně silný výskyt byl pozorován v okrese Louny (Hradiště, Lišany). Také na jižní Moravě byl na různých místech zaznamenán výskyt této choroby.
Lokálně střední výskyt mšic (Aphidoidea) byl zjištěn v okrese Jeseník (Javorník, Bernartice).
Střední výskyt zavíječe kukuřičného (Ostrinia nubilalis) byl pozorován v okresech Louny (Dobroměřice) a Praha hl. m. (Uhříněves); lokálně silný výskyt byl zaznamenán v okrese Benešov. Ojediněle střední výskyty larev byly zjištěny v okrese Jeseník (Bernartice, Javorník, Bílý Potok), lokálně silný výskyt byl zaznamenán v okrese Bruntál (Osoblaha) a silný výskyt larev byl zaznamenán v okrese Hradec Králové (Lípa, Písek, Nové Město).
Pokračovaly nálety bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera) do feromonových lapáků. Další výskyty byly zjištěny v okrese Rychnov nad Kněžnou (Lupenice – 48 ks, 21.8. a 63 ks, 28.8.; Opočno – 13 ks, 28.8.; Králova Lhota u Českého Meziříčí – 1 ks, 21.8.). Na severní Moravě a ve Slezsku byl ve většině okresů zaznamenán pokles intenzity náletů. Na jižní Moravě byl rovněž zaznamenáván pokles intenzity náletů v okresech Blansko, Brno-venkov, Hodonín, Jihlava a Kroměříž. První výskyty tohoto brouka, svědčící o jeho dalším šíření do nových oblastí, byly zjištěny v okresech Hradec Králové (Černilov), Náchod (Stolín) a Kolín (Kolín).
Výskyt dospělců lesknáčka Glischrochilus quadrisignatus a poškození palic kukuřice bylo zjištěno v okrese Hradec Králové (Lípa, Rozběřice, Všestary).
Dozrávající porosty byly silně poškozovány prasetem divokým (Sus scrofa) v okrese Karlovy Vary (Bor, Sedlo).
 
OLEJNINY
ŘEPKA OZIMÁ
V okrese Vsetín došlo vlivem prudkých dešťů k tvorbě půdního škraloupu a problémům při vzcházení nově zasetých porostů. V celém okrese Klatovy bylo lokálně pozorováno u vzcházejících porostů poškození suchem.
Ohniskové škody způsobené plzákem portugalským (Arion lusitanicus) byly pozorovány na okrajích pozemků v některých lokalitách okresu Klatovy (v blízkosti travních porostů a příkopů). Lokálně střední výskyt slimáčka síťkovaného (Deroceras reticulatum) byl zjištěn v okrese Klatovy (Hradešice). Ohniskově až střední výskyt slimáčka polního (Deroceras agreste) hlavně na okrajích pozemků byl zjištěn v okrese Rychnov nad Kněžnou. Lokálně střední výskyty slimáčků (Deroceras spp.) byly sledovány v celém okrese Svitavy, zvláště na okrajích porostů.
 
MÁK
Silné poškození makovic ptáky (Aves) bylo zaznamenáno v okrese Klatovy (Břežany).
 
SLUNEČNICE
Ohniskový střední výskyt bílé hniloby slunečnice (Sclerotinia sclerotiorum) ve stoncích (sclerocií) byl zjištěn v okrese Uherské Hradiště (Staré Město).
První výskyt rzivosti slunečnice (Puccinia helianthi) na listech byl sledován v okrese Uherské Hradiště (Uherský Brod).
 
OKOPANINY
CUKROVKA (RF 38 – 48)
První výskyt větevnatky řepné (Ramularia beticola) na listech byl zaznamenán v okrese Kladno.
Lokálně střední výskyty skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) byly zjištěny v okrese Přerov a střední výskyty v okrese Uherské Hradiště.
Až střední výskyty padlí řepy (Erysiphe betae) byly sledovány na jižní Moravě a docházelo k pozvolnému nárůstu intenzity výskytu.
V okrese Kroměříž (Ratraje) pokračovaly střední nálety motýlů kovolesklece gama (Autographa gamma) do porostů.
Silné zaplevelení především merlíkovitými plevely (Chenopodiaceae) bylo nově zaznamenáno zejména na okrajích porostů v okrese Bruntál. Lokálně docházelo i k nárůstu výskytu plevelných řep (Weed beet) v okresech Opava a Přerov.
 
 
ŘEPA KRMNÁ:
Střední výskyty skvrnatičky řepné (Cercospora beticola) byly zjištěny u drobných pěstitelů v okrese Semily (Volavec).
 
BRAMBORY
Až silný výskyt aktinomycétové obecné strupovitosti bramboru (Streptomyces scabies) byl zaznamenán v okrese Karlovy Vary (Krásné Údolí) v závisloti na místních podmínkách a odrůdě. Silný výskyt byl zjištěn u sadbových i konzumních brambor v okrese Ústí nad Orlicí (Klášterec nad Orlicí).
Lokálně střední výskyt terčovité skvrnitosti bramboru (Alternaria solani) byl zaznamenán v okresech Blansko, Jihlava, Prostějov a Žďár nad Sázavou.
První výskyt bakteriálního černání stonku bramboru (Erwinia carotovora var. carotovora) byl pozorován v okrese Blansko.
První ojediněle slabý výskyt koletotrichového vadnutí bramboru (Colletotrichum coccodes) byl zjištěn v okrese Blansko.
Ojediněle střední výskyt stolburu bramboru (Potato stolbur phytoplasma) byl zaznamenán v okrese Blansko.
Lokálně střední až silné výskyty plísně bramboru (Phytophthora infestans) byly sledovány v porostech bez dostatečné ochrany (drobní pěstitelé, pozdě provedené ošetření nebo nedostatečná četnost ošetření) v okresech Blansko, Jihlava, Kroměříž, Žďár nad Sázavou a na severní Moravě a ve Slezsku. Střední výskyt byl zaznamenán na většině produkčních ploch v okrese Česká Lípa.
Střední výskyty larev a brouků letní generace mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) byly pozorovány u malopěstitelů v okrese Tábor (Broučkova Lhota), lokálně až střední výskyty byly v okrese Nový Jičín. Lokálně silný výskyt brouků letní generace, poškození porostů úživným žírem a častý výskyt holožíru byly pozorovány v okresech Blansko a Žďár nad Sázavou. Lokálně silné výskyty larev 1. – 4. instaru byly zaznamenány na provozních plochách v okrese Frýdek-Místek (Fryčovice). Silné výskyty brouků letní generace byly zjišťovány v celém okrese Klatovy.
Silné poškození hlíz slimáky (Limacidae) bylo zjištěno u drobných pěstitelů v okrese Vsetín.
Lokální poškození hlíz hrabošem polním (Microtus arvalis) bylo zaznamenáno v okrese Vyškov (Dědice, Vyškov).
V okrese Karlovy Vary (Bor, Sedlo) byly porosty brambor silně poškozovány prasetem divokým (Sus scrofa).
Některé porosty v okresech Frýdek-Místek a Nový Jičín byly až silně zapleveleny zejména merlíkovitými plevely (Chenopodiaceae) a laskavci (Amaranthus spp.).
 
 
CHMEL
Ojediněle jsou zaznamenávány první slabé výskyty padlí chmele (Sphaerotheca macularis) v okrese Přerov (Lipník n. B.).
Až střední výskyty mšice chmelové (Phorodon humuli) i v hlávkách byly zjištěny v okrese Přerov (cca 20 % ploch).
Lokálně střední výskyty svilušky chmelové (Tetranychus urticae) byly zjištěny v okrese Přerov, především na okrajích chmelnic. Silný výskyt na listech a částečně i v hlávkách chmele byl sledován v okrese Louny (Stekník, Lišany, Skupice a Postoloprty) v údolní nivě řeky Ohře.
Ohniskové poškození žírem dřepčíka chmelového (Psylliodes attenuata) bylo zjištěno v okrese Přerov (Líšná, Nelešovice).
 
ZELENINA
Další výskyty virové žluté mozaiky cukety (Zucchini yellow mosaic virus – ZYMV) byly laboratorně potvrzeny na dýni a okurce v okresech Břeclav, Uherské Hradiště a Vyškov.
Na jižní Moravě převládaly ohniskově střední výskyty padlí dýňovitých (Sphaerotheca fuliginea) na listech zeleniny z čeledi dýňovité.
Ojediněle střední výskyty plísně rajčete (Phytophthora infestans) byly zaznamenány na rajčatech v okresech Jeseník, Opava a Přerov. Lokálně střední výskyty byly zjištěny u malopěstitelů v okresech Brno-město, Hodonín, Kroměříž, Vyškov, Zlín a Znojmo. Silný výskyt byl sledován v okresech Louny a Ústí nad Labem u neošetřovaných porostů.
Lokálně střední až silné výskyty plísně dýňovitých (Pseudoperonospora cubensis) byly zjištěny na okurkách na severní Moravě a ve Slezsku a u malopěstitelů v okrese Semily (Jilemnice, Mříčná, Turnov, Loučky). Lokálně silný výskyt byl zaznamenán v okrese Břeclav (Drnholec) a silné plošné výskyty byly pozorovány v okresech Uherské Hradiště a Kroměříž.
Lokálně střední až silný výskyt alternariové skvrnitosti mrkve (Alternaria dauci) na mrkvi byl zaznamenán v okrese Hodonín.
Silné poškození pekingského zelí dřepčíky (Phyllotreta spp.) bylo zjištěno v okrese Jičín (Bílsko).
Silný výskyt nymf a imag klopušek (Lygus rugulipennis, Lygus pratensis a Liocoris tripustulatus) v hlávkách pekingského zelí byl zaznamenán v okrese Jičín (Bílsko).
U brukvovité zeleniny byly v okrese Opava zjištěny až střední výskyty housenek kovolesklece gama (Autographa gamma), předivky polní (Plutella xylostella) a běláska zelného (Pieris brassicae).
Střední až silné výskyty běláska zelného (Pieris brassicae) byly sledovány na neošetřených porostech zelí v okresech Brno-venkov a Znojmo.
V okrese Přerov byly zaznamenány lokálně silné výskyty mšic (Aphidoidea) a poškození slimáky (Limacidae) na paprikách a bylo zaznamenáno také poškození plodů paprik zavíječem kukuřičným (Ostrinia nubilalis) ve foliovnících.
 
OVOCNÉ DŘEVINY a DROBNÉ OVOCE
JABLOŇ
Zvýšený opad plodů v důsledku sucha byl zaznamenán u drobných pěstitelů na zahrádkách v okresech Písek (Staré Kestřany, Stará Dobev, Ražice, Kluky, Mirotice, Lučkovice, Milevsko, Protivín) a Tábor (Chotoviny, Liderovice, Radkov). Lokálně bylo zaznamenáno silné poškození plodů jabloní krupobitím v okrese Karviná (N. Bohumín).
Všeobecně střední až silné výskyty moniliniové hniloby jablek (Monilinia fructigena) byly pozorovány na jižní Moravě v neošetřovaných sadech. Silné výskyty byly zjištěny v okresech Chrudim, Louny (zahrádky a stromořadí), Svitavy (Litomyšlsko – částečně zapříčiněno krupobitím dne 8.8.2008) a Ústí nad Labem (zahrádky). V různé intenzitě byl rovněž zaznamenáván výskyt na severní Moravě a ve Slezsku (většinou docházelo k nárůstu v souvislosti se zvýšenými výskyty vos).
Střední až silné výskyty strupovitosti jabloně (Venturia inaequalis) byly zjištěny na Moravě a ve Slezsku především u neošetřovaných stromů a náchylných odrůd, hlavně u drobných pěstitelů. Silné výskyty na plodech byly pozorovány v okresech Chrudim, Teplice (místy až popraskání plodů) a Ústí nad Labem.
Střední až silné výskyty padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) byly zaznamenány ve většině okresů na severní Moravě a ve Slezsku, především na neošetřovaných stromech a u náchylných odrůd.
Lokální střední až silné poškození plodů larvami obaleče jablečného (Cydia pomonella) bylo evidováno v okresech Olomouc a Přerov, především na neošetřených stromech. V okresech Uherské Hradiště a Žďár nad Sázavou byly zaznamenávány další letové vlny dospělců.
Zvýšený nálet obaleče zimolézového (Adoxophyes orana) do feromonových lapáků byl sledován v okrese Litoměřice.
 
HRUŠEŇ
Výskyt bakteriální spály jabloňovitých (Erwinia amylovora) byl laboratorně potvrzen v okrese Jičín (Lužany u Jičína – intenzivní sad).
Výskyt patogena Monilinia fructicola byl laboratorně potvrzen v okrese Kladno (Luníkov). Silný výskyt moniliniové hniloby hrušek (Monilinia fructigena) byl zjištěn v okrese Svitavy (Litomyšlsko – částečně zapříčiněno krupobitím dne 8.8.2008).
Silný výskyt rzivosti hrušně (Gymnosporangium sabinae) byl sledován v okrese Strakonice (Strakonice). Všeobecně střední až silné výskyty byly pozorovány u malopěstitelů na jižní Moravě.
Na severní Moravě a ve Slezsku byly v různé intenzitě zaznamenávány výskyty strupovitosti hrušně (Venturia pirina) – střední až silné výskyty byly zjištěny především na neošetřovaných stromech a na náchylných odrůdách, hlavně u drobných pěstitelů.
               V okrese Jičín (Lužany u Jičína) přetrvával silný výskyt mer (Psyllidae) ve všech vývojových stadiích i přes několikeré insekticidní ošetření.
 
SLIVOŇ
Silné výskyty moniliniové hniloby slivoní (Monilinia spp.) byly zaznamenány na jižní Moravě, u drobných pěstitelů v okresech Olomouc, Opava a Svitavy (Litomyšlsko – částečně zapříčiněno krupobitím dne 8.8.2008). Na severní Moravě a ve Slezsku většinou docházelo k nárůstu výskytů v souvislosti se zvýšenými výskyty vos.
Výskyty rzivost slivoně (Transchelia pruni-spinosae) byly zaznamenány na celé jižní Moravě. Ohniskově střední výskyty byly zjištěny v okresech Uherské Hradiště (Zlámanec) a Zlín; ojediněle silný výskyt byl v okrese Hodonín (Starý Podvorov).
V okrese Hradec Králové (zahrady v Hradci Králové) byl laboratorně potvrzen výskyt hálčivce višňového (Aculus fockeui).
Silný výskyt dospělců obaleče švestkového (Cydia funebrana) a obaleče východního (Cydia molesta) byl opakovaně zaznamenán ve feromonových lapácích v okresech Karlovy Vary a Sokolov. Lokálně střední až silné poškození plodů obalečem švestkovým bylo zjištěno hlavně v okresech Olomouc, Přerov a Vsetín, především na neošetřených stromech. Silné napadení plodů housenkami obaleče švestkového bylo pozorováno v okrese Kolín (Kbel).
 
BROSKVOŇ
Výskyt patogena Monilinia fructicola byl laboratorně potvrzen v okresech Jičín (Lužany u Jičína – produkční sad) a Kladno (Luníkov, Hobšovice).
 
 
MERUŇKA
Výskyt patogena Monilinia fructicola byl laboratorně potvrzen v okrese Olomouc (Náměšť na Hané).
 
RYBÍZ
Silný výskyt sloupečkové rzivosti rybízu (Cronartium ribicola) byl zaznamenán v okrese Olomouc (Náměšť n. H.) u drobných pěstitelů.
 
 
RÉVA VINNÁ
Lokální poškození kroupami bylo pozorováno v okrese Hodonín.
Všeobecně střední až silné výskyty plísně révy (Plasmopara viticola) byly pozorovány na listech i hroznech náchylných odrůd na jižní Moravě.
Lokálně střední až silné výskyty padlí révy (Blumeria necator) byly sledovány v okresech Jeseník a Přerov a na jižní Moravě
Začátek prvních výskytů šedé hniloby hroznů (Botryotinia fuckeliana) byl zjištěn v okresech Břeclav (Kobylí, Mikulov – 25.8.) a Hodonín (Vnorovy – 18.8.).
 
OSTATNÍ
V okrese Kladno bylo zaznamenáno na okrajích vozovek a v obytných zástavbách poškození listů některých druhů stromů (např. lípy, javory, jírovce) posypovými solemi a imisemi. Zdravotní stav stromů se dále zhoršuje nedostatkem srážek v posledních letech.
V okrese Hradec Králové (Bydžovská Lhotka) byl laboratorně potvrzen výskyt patogena Pseudomonas syringae na jasanu.
Laboratorně byl potvrzen výskyt bakteriální spály jabloňovitých (Erwinia amylovora) na jeřábu v okrese Pardubice (Zdechovice, lesní školky).
Ojediněle silný výskyt zámotků bekyně zlatořitné (Euproctis chrysorrhoea) byl zaznamenán na lípách v okresech Brno-venkov (Podolí) a Hodonín (stromořadí u silnice Bzenec – Vracov).
Střední výskyt pilatky růžové (Allantus cinctus) byl zjištěn na růžích v okrese Jičín (Jičín, zahrádky).
 
 
3. Závěr
Další výskyty virové žluté mozaiky cukety (Zucchini yellow mosaic virus – ZYMV) byly laboratorně potvrzeny na dýni a okurkách v okresech Břeclav, Uherské Hradiště a Vyškov. Výskyt bakteriální spály jabloňovitých (Erwinia amylovora) byl laboratorně potvrzen na hrušni v okrese Jičín (Lužany u Jičína, nařízeno MRO) a na jeřábu v okrese Pardubice (Zdechovice). Zaznamenáno bylo šíření plísně dýňovitých (Pseudoperonospora cubensis) na okurkách, plísně rajčete (Phytophthora infestans) ve střední až silné intenzitě výskytu především v moravských okresech. Na ovocných stromech většinou docházelo k nárůstu výskytu moniliniové hniloby plodů (Monilinia spp.). Laboratorně byl potvrzen výskyt patogena Monilinia fructicola na hrušni v okrese Kladno (Luníkov), na broskvoni v okresech Jičín (Lužany u Jičína) a Kladno (Luníkov, Hobšovice) a na meruňce v okrese Olomouc (Náměšť na Hané). Začátek prvních výskytů šedé hniloby hroznů (Botryotinia fuckeliana) byl zjištěn na révě vinné v okresech Břeclav (Kobylí, Mikulov) a Hodonín (Vnorovy).
Pokračovaly nálety bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera) do feromonových lapáků; prvé výskyty tohoto škůdce byly zjištěny v okresech Hradec Králové, Náchod a Kolín. Poškození palic kukuřice žírem dospělců lesknáčka Glischrochilus quadrisignatus bylo zjištěno v okrese Hradec Králové (Lípa, Rozběřice, Všestary).
 
 
 
 
Ing. Tomáš Růžička
vedoucí odboru ochrany
proti škodlivým organismům
 
 
 
 
Z podkladů Sekce územních útvarů zpracoval: Ing. Petr Kroutil, Ph.D.
 

Zařazeno v Rostlinná výroba

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.

Nezbytně nutné soubory cookies

Nezbytně nutný soubor cookie by měl být vždy povolen, abychom mohli uložit vaše preference nastavení souborů cookie.

Soubory cookies třetích stran

Tyto webové stránky používají službu Google Analytics ke shromažďování anonymních informací, jako je počet návštěvníků webu a nejoblíbenější stránky.

Povolení tohoto souboru cookie nám pomáhá zlepšovat naše webové stránky.