Natura 2000 a změny EVL
Vzhledem k tomu, že u těchto lokalit existují z pohledu zemědělské výroby výrazná omezení, např. v množství dusíku, doporučujeme všem chovatelům, aby si v rámci LPISu zkontrolovali, zda u jejich pozemků nedošlo k zmíněnému rozšíření či změně EVL.
Souhrnný přehled všech karet nových a měněných EVL a přehledová tabulka všech nových a měněných EVL s detailním vypsáním změn jsou dostupné na webové adrese: http://www.mzp.cz/natura/index.html.
Další informace o soustavě Natura 2000 jsou k dispozici na této stránce: http://www.nature.cz/natura2000-design3/hp.php.
Natura 2000 je soustava chráněných území, které vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. Vytvoření soustavy Natura 2000 ukládají dva nejdůležitější právní předpisy EU na ochranu přírody: směrnice Rady 79/409/EHS, o ochraně volně žijících ptáků, a směrnice Rady 92/43/EHS, o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.
Soustava Natura 2000 sestává ze dvou typů chráněných území – ptačích oblastí a evropsky významných lokalit. Ptačí oblasti, kterých je na území ČR prozatím 39, vyhlásila vláda ČR nařízeními v letech 2004–2005 a zatím poslední v roce 2007. Evropsky významné lokality byly shrnuty do tzv. národního seznamu, který byl jako celek schválen vládou a publikován v podobě jejího nařízení pod č. 132/2005 Sb. a následně novelizován nařízením č. 301/2007 Sb.
Národní seznam je fakticky rozdělen do dvou částí podle tzv. biogeografických oblastí, do nichž ČR zasahuje: panonské (pokrývající převážnou část Jihomoravského a část Zlínského kraje) a kontinentální (96 % území ČR).
Zařazeno v Živočišná výroba