Reformy by neměly snížit dotace
Chystané reformy evropského zemědělství by neměly snížit celkové dotace pro české farmáře 11.04.2011 Nová podoba společné zemědělské politiky po roce 2013 by neměla znamenat finanční újmu pro české zemědělství, řekl dnes po jednání v Praze s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou člen Evropské komise zodpovědný za oblast zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş. Ivan Fuksa dlouhodobě […]
Chystané reformy evropského zemědělství by
neměly snížit celkové dotace pro české farmáře
11.04.2011
Nová podoba společné zemědělské politiky po roce 2013 by neměla znamenat finanční újmu pro české zemědělství, řekl dnes po jednání v Praze s ministrem zemědělství Ivanem Fuksou člen Evropské komise zodpovědný za oblast zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş. Ivan Fuksa dlouhodobě usiluje o to, aby české hospodářské podniky nedoplácely na svou velikost danou historickým vývojem.
Eurokomisař Dacian Cioloş řekl, že opatření, která by měla být součástí navrhované reformy, by neměla být na újmu velkým zemědělským podnikům a neměla by zmenšit finanční příspěvek, který je směřovaný do České republiky.
Při předchozím jednání ho ministr Ivan Fuksa informoval o historickém vývoji zemědělství v ČR a o příčinách, proč je průměrná rozloha českých hospodářství větší než například v zemích západní Evropy. Proti zavedení dotačních stropů vystupují také zástupci nevládních zemědělských organizací, například Agrární komora. „Pro nás je prioritou, aby se zastropování plateb nedotklo celkového objemu národní obálky,“ zdůraznil Ivan Fuksa. „Neméně zásadní ale je, aby podmínky využití celého objemu národní obálky nebyly podmíněny kofinancováním, a tudíž nezatěžovaly národní rozpočty,“ dodal.
Ministru Fuksovi se už koncem února podařilo v Bruselu dojednat takzvanou blokační koalici členských států proti zastropování přímých plateb podle velikosti zemědělských podniků. Na stranu České republiky se přidalo Slovensko, Rumunsko, Německo, Velká Británie a Itálie. „Odmítnutí stropů by českým zemědělcům zachránilo ročně šest až 12 miliard korun. Blokační koalice nám při jednání o společné zemědělské politice pomůže v prosazení našich záměrů a tedy odmítnutí trestání podniků kvůli jejich velikosti,“ upřesnil Ivan Fuksa.
Dacian Cioloş uvedl, že Evropská unie je na začátku diskuse o reformách společné zemědělské politiky. Eurokomisař uvedl, že první legislativní návrhy budou teprve v druhé polovině letošního roku a pak začne zhruba roční diskuse nad návrhy reformy.
Zařazeno v Aktuálně, Novinky a akce