KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zpráva o výskytu škodlivých organismů a poruch č. 12

09/07/07
Státní rostlinolékařská služba Mastná, Belzová

za období 25.6. – 1.7. 2007

STÁTNÍ ROSTLINOLÉKAŘSKÁ SPRÁVA
Odbor ochrany proti škodlivým organismům
_______________________Těšnov 17, Praha 1, PSČ 117 05_________________________

Praha, 3.7. 2007

1. Počasí
Počátkem sledovaného období bylo jasno s teplotami  kolem 30°C, od úterý došlo k výraznému ochlazení, provázenému zesilujícím větrem. Bylo převážně zataženo s dešťovými přeháňkami, místy se vyskytly přívalové deště. Ranní minima teplot se pohybovala kolem 9°C, denní maxima dosahovala 20°C. Vítr vanul zpočátku od jihozápadu, po ochlazení od západu až severozápadu. Dešťové přeháňky příliš neovlivnily přetrvávající srážkový deficit.

2.    Posouzení aktuálního stavu výskytu škodlivých organismů a poruch
Deštivé počasí narušovalo sklizeň ozimých ječmenů (západní Čechy).
K místnímu poškození máku silnými přívalovými srážkami s následným polehnutím a vyplavením porostů (21.6.)  došlo v okresech Vyškov (Rousínov, Rostěnice, Pustiměř), Prostějov a porostů kukuřice v okrese Vsetín (Študlov, Střelná); lokálně polehlé porosty ječmene jarního, žita setého byly sledovány např. v celém okrese Nymburk (např. lokalita Křečkov – 25.6.). 
V okrese Kutná Hora bylo opakovaně poškozeno kroupami cca 180 ha cukrovky; v okrese Příbram (Hvožďany) byla velmi silně poškozena dvě pole (cca 50 ha) ječmene ozimého. V poškozených porostech ve Hvožďanech začal obrůstat podrost (klasy byly prakticky vymláceny kroupami a vymlácené zrno začalo vzcházet); stejná situace byla zjištěna v porostech pšenice ozimé v okrese Chomutov. V katastrálním území Kutná Hora byly opakovaně poškozeny kroupami sady jabloní. 
Silné poškození porostů ječmene jarního suchem zejména na písčitých půdách bylo sledováno v okrese Kolín (Konárovice, Starý Kolín, Veltruby).
OBILNINY
PŠENICE OZIMÁ (RF 75 – 87)
Lokálně střední výskyt fuzarióz (Fusarium spp.) byl pozorován v klasech na jižní Moravě v okresech Kroměříž, Břeclav (Moravský Žižkov, Podivín), Jihlava a Znojmo (neošetřené porosty); lokálně až silný výskyt byl sledován v okrese Bruntál (Krnov) a v okrese Vsetín (Zašová, Kelč) na ošetřovaných porostech s nevhodnou předplodinou a praktikovanou minimalizací zpracování půdy.
Lokálně střední až silné výskyty černě obilné (Cladosporium herbarum) byly zjištěny v klasech v okrese Blansko.
Lokálně střední výskyt černí (Cladosporium spp., Alternaria spp.) byl sledován v okrese v okrese Hodonín (Vnorovy, Kyjov, Bzenec).
Lokálně silný výskyt rzi pšeničné (Puccinia recondita f.sp. tritici) byl pozorován v okrese Bruntál (Osoblažsko, Rýmařov); střední až silný výskyt v okrese Přerov na praporcových listech v neošetřených porostech.
Všeobecně střední výskyt braničnatky plevové (Phaeosphaeria nodorum) přetrval na listech v okrese Kroměříž, v klasech byl zjištěn např. v okrese Tábor (Chýnov, Kladruby).
Lokálně střední výskyt mšice střemchové (Rhopalosiphum padi) byl pozorován např. v okrese Kroměříž.
První výskyt plodomorky plevové (Sitodiplosis mosellana) byl zjištěn v klasech 25.6. v okrese Blansko.
Ohniskový silný výskyt kolonií hraboše polního (Microtus arvalis) byl sledován v okrese Bruntál (Sl. Pavlovice); lokálně silný výskyt v okrese Opava.
Silné zaplevelení chundelkou metlicí (Apera spica-venti) bylo zjištěno v okrese Teplice.
JEČMEN OZIMÝ (RF 89)
Lokálně střední výskyt černě obilné (Cladosporium herbarum) byl sledován v okresech Blansko (Těchov) a Kroměříž.
JEČMEN JARNÍ (RF 61 – 87)
V okrese Příbram (Bubovice – odrůda Jersey) bylo pozorováno silné napadení porostů skvrnitostí způsobenou Ramularia collo-cygni.
Lokálně střední výskyt rzi ječné (Puccinia hordei) byl zjištěn v okrese Kroměříž.
Silný výskyt hnědé skvrnitosti (Pyrenophora teres) byl pozorován v okrese Žďár nad Sázavou (Račice).
Ohniskově silné poškození pochev praporcového listu třásněnkami (Thysanoptera) bylo zaznamenáno v okrese Vsetín (Lačnov).
Ohniskově silné zaplevelení ovsem hluchým (Avena fatua) bylo sledováno v okrese Teplice.
PŠENICE JARNÍ (RF 75)
Střední výskyt plodomorky plevové (Sitodiplosis mosellana) byl zjištěn v okrese Ústí nad Labem.
KUKUŘICE (RF 33 – 59)
První výskyt bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera – DVV) byl zaznamenán 22.6. v okrese Břeclav (Lanžhot) a 26.6. v okrese Hodonín (Čejč). Pro srovnání v roce 2006 byl první výskyt zjištěn 13.7. v okrese Hodonín (Čejč).

LUSKOVINY
HRÁCH SETÝ (RF 71 – 85)
Lokálně střední výskyt antraknózy hrachu (Mycosphaerella pinodes, Ascochyta pisi, Phoma medicaginis var. pinodella) byl sledován u drobných pěstitelů v okrese Zlín.
Lokálně střední výskyt kyjatky hrachové (Acyrthosiphon pisum) byl zaznamenán např. v okrese Jihlava.
Další výskyty obaleče hrachového (Cydia nigricana) ve feromonových lapácích byly zjištěny např. v okrese Nový Jičín; střední výskyt byl pozorován v okrese Znojmo.

BOB (RF 79)
Ohniskový silný výskyt listopasů (Sitona spp.) byl pozorován v okrese Opava (Pusté Jakartice).
OLEJNINY
ŘEPKA OZIMÁ (RF 81 – 87)
Střední výskyt bílé hniloby brukvovitých /hlízenky obecné/ (Sclerotinia sclerotiorum) byl zjištěn např. v okresech Jihlava (Loučky), Jeseník (Javorník), Olomouc (Uničov), Opava; lokálně silný výskyt v okrese Bruntál (Osoblaha).
Lokálně střední výskyt alternariové skvrnitosti brukvovitých /černě řepkové/ (Alternaria brassicae) byl zaznamenán na stoncích a šešulích v okresech Kroměříž; silný výskyt byl zaznamenán v okresech Jeseník (Javorník) a Prostějov.
Střední výskyt fomové hniloby brukvovitých (Leptosphaeria maculans) přetrval v okresech Bruntál a Karviná (N. Bohumín); ojediněle silný výskyt byl zaznamenán v okrese Opava.
Ojediněle silný výskyt plísně brukvovitých (Peronospora parasitica) byl zaznamenán v okrese Opava.
Silný ohniskový výskyt padlí řepky (Erysiphe cruciferarum) byl zjištěn na listech a lodyhách v okrese Uherské Hradiště (Kostelany nad Moravou).
MÁK (RF 56 – 70)
Ohniskově silný výskyt plísně máku (Peronospora arborescens) byl pozorován v okrese Klatovy (Malý Bor).
Lokálně střední výskyt krytonosce makovicového (Neoglycianus macula-alba) přetrval v okrese Kroměříž (Jarohněvice); ohniskově silné poškození žírem dospělců a ohniskově silný výskyt larev v makovicích byly opakovaně zjištěny v okrese Přerov.

SLUNEČNICE
První výskyt bílé hniloby /hlízenky obecné/ (Sclerotinia sclerotiorum) byl sledován 26.6. v okrese Břeclav (Lanžhot, Podivín) a Hodonín (Strážnice – 27.6.).
První výskyt braničnatky slunečnicové (Septoria helianthi) byl zjištěn 26.6. v okrese Břeclav (Lanžhot, Moravský Žižkov).
OKOPANINY
KRMNÁ ŘEPA
Laboratorně byly potvrzeny výskyty bakteriální skvrnitosti listů (Pseudomonas syringae) a fómové listové skvrnitosti /tečnatky/ (Pleospora betae  syn. Phoma betae) v okrese Prostějov (Dřevnovice).
BRAMBOR (RF 52 – 87)
Střední výskyt hnědé skvrnitosti listů (Alternaria solani) byl zaznamenán v okrese Olomouc (Topolany, Přáslavice).
Lokálně byl pozorován nárůst intenzity výskytu plísně bramboru (Phytophthora infestans); výskyty byly sledovány zejména u drobných pěstitelů a na neošetřených porostech. Intenzita výskytu byla rovněž závislá na množství srážek v předchozím období. Všeobecně střední výskyt byl zaznamenán např. v okresech Litoměřice, Klatovy (Kolinec) a u drobných pěstitelů v okrese Tábor (Sezimovo Ústí, Měšice, Chotoviny); lokálně střední výskyt na neošetřovaných porostech v okresech Břeclav a Hodonín; silný výskyt u drobných pěstitelů v okrese Jihlava.
Stále byly pozorovány střední až silné výskyty všech vývojových stadií mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) např. v okresech Jindřichův Hradec, Tábor a Jihlava (drobní pěstitelé); dále např. v okresech Teplice (Bžany) – dospělci a Kroměříž – larvy L3 a L4. Lokálně střední výskyty byly rovněž zjištěny na provozních plochách v okresech F. Místek (Fryčovice), Jeseník a Přerov; lokálně silné výskyty u drobných pěstitelů v celém okrese Olomouc; bylo provedeno chemické ošetření.
ZELENINA
První výskyt plísně rajčete (Phytophthora infestans) na listech byl zjištěn v porostech rajčat v okresech Hodonín (Kyjov – 25.6.) a Břeclav (Podivín – 26.6.).
Lokálně silný výskyt rzivosti česnekovitých /rzi cibulové/ (Puccinia allii) byl sledován na česneku v okrese Litoměřice (Slatina, Úpohlavy, Chotěšov, Vlatislav).
Ohniskově silný výskyt mšice zelné (Brevicoryne brassicae) v porostech brukvovité zeleniny byl zaznamenán v okresech Frýdek-Místek; střední výskyt v okresech Olomouc a Přerov.
Silné výskyty molice vlaštovičníkové (Aleurodes proletella) na brukvovité zelenině byl zjištěn u drobných pěstitelů v okrese Olomouc; přetrval v okresech Vsetín a Přerov.
Silné výskyty mšic (Aphidoidea), molic (Aleyrodoidea) a svilušek (Tetranychidae) byly zjištěny na rajčatech a paprikách v okrese Olomouc.
Lokálně silný výskyt vrtalky pórové (Napomyza gymnostoma) byl zaznamenán na póru zahradním u drobných pěstitelů v okrese Vyškov (Dědice).
OVOCNÉ DŘEVINY
JABLOŇ
Ojediněle silné výskyty padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) byly pozorovány zejména u náchylných odrůd na severní Moravě a ve Slezsku.
Všeobecný silný výskyt svilušky ovocné (Panonychus ulmi) byl pozorován v okrese Litoměřice.
Lokálně střední, ojediněle silný výskyt mšice jabloňové (Aphis pomi) byl pozorován např. v okrese Znojmo.

HRUŠEŇ
Silný výskyt mer (Cacopsylla spp.) byl sledován na hrušních ve školkách v okrese Litoměřice (Litoměřice, Liběšice).

SLIVOŇ
První výskyt červené skvrnitosti listů slivoně (Polystigma rubrum) byl zaznamenán v okrese Břeclav (Němčičky).
Všeobecně střední až silný výskyt mšic (Aphidoidea) byl zaznamenán v okresech na severní Moravě a ve Slezsku.
Silné nálety obaleče švestkového (Cydia funebrana) do feromonových lapáků byly pozorovány např. v okrese Břeclav.
TŘEŠEŇ a VIŠEŇ
Silné napadení plodů larvami vrtule třešňové (Rhagoletis cerasi) bylo opakovaně zaznamenáno v okresech Přerov a Olomouc, dále v okrese Pardubice (Svinčany – odrůda Napoleonova).
Silný výskyt zobonosky třešňové (Rhynchites auratus) byl zjištěn v okrese Teplice.
DROBNÉ OVOCE
První výskyt didymelového odumírání maliníku (Didymella applanata) byl zjištěn v hustých porostech ostružiníku u drobných pěstitelů v okrese Zlín.
Silný výskyt hnědého padlí angreštu (Sphaerotheca mors-uvae) přetrval na angreštu v okrese Kroměříž na neošetřených porostech; v okrese Klatovy (Malonice) byl výskyt zjištěn na ošetřených porostech; střední výskyt na rybízu černém byl sledován u drobných pěstitelů v okrese Znojmo.

RÉVA VINNÁ
 Lokálně střední výskyt padlí révy (Blumeria necator) byl zaznamenán na listech i hroznech v okresech Břeclav a Hodonín (náchylné odrůdy).
Střední nálet dospělců obaleče jednopásého (Eupoecilia ambiquella) do feromonových lapáků byl pozorován v okrese Hodonín (Bzenec, Vnorovy); silné nálety v okrese Břeclav (Němčičky, Hrušky).

OSTATNÍ
Podezření z výskytu koletotrichového vadnutí (Colletotrichum acutatum) bylo zaznamenáno v okrese Brno-venkov na matečných rostlinách jahodníku. Vzorek byl odeslán do diagnostické laboratoře.
Plošné napadení grafiózou jilmu (Ophiostoma novo-ulmi) bylo zjišťováno na jilmech v celém okrese Klatovy.
Silný výskyt padlí dubu (Microsphaera alphitoides) byl pozorován ve školce na sazenicích dubu zimního v okrese Klatovy (Mezihoří).
Střední výskyt hraboše polního (Microtus arvalis) byl zjištěn v množitelském porostu jílku v okrese Karlovy Vary (Staré Sedlo); lokálně střední výskyt byl pozorován v porostech vojtěšky v okrese Vyškov (Topolany).

3.   Závěr
Z výsledků měření ČHMÚ vyplývá, že červnové teploty byly v průměru o pět stupňů vyšší než dlouhodobý průměr. Přívalové deště v bouřkách byly lokálně vydatné, ale půda nestačila vláhu pojmout. Využitelná vodní kapacita (nyní pouze 45 %) odpovídá stavu obvyklému na konci srpna.
Lokálně byl pozorován silný infekční tlak houbových chorob zejména plísně bramboru (Phytophthora infestans); výskyty byly sledovány zejména u drobných pěstitelů a na neošetřených porostech. Nárůst výskytů živočišných škůdců byl zaznamenán v porostech zeleniny a v ovocných dřevinách, např. mšic (Aphidoidea), molic (Aleyrodoidea) a svilušek (Tetranychidae). Přetrvávají střední až silné výskyty mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata).

Ing. Tomáš Růžička
vedoucí Odboru ochrany
proti škodlivým organismům

Z podkladů sekce terénní služby zpracovala: Ing. Regina Tesařová

Zařazeno v Rostlinná výroba

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.

Nezbytně nutné soubory cookies

Nezbytně nutný soubor cookie by měl být vždy povolen, abychom mohli uložit vaše preference nastavení souborů cookie.

Soubory cookies třetích stran

Tyto webové stránky používají službu Google Analytics ke shromažďování anonymních informací, jako je počet návštěvníků webu a nejoblíbenější stránky.

Povolení tohoto souboru cookie nám pomáhá zlepšovat naše webové stránky.