KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Objem agrárního zahraničního obchodu se v loňském roce zvýšil

28/07/08
MZe ČR

Tisková zprávaV Praze, 23. července 2008

Celkový obrat agrárního zahraničního a vnitrounijního obchodu se v Česku v roce 2007 v meziročním porovnání zvýšil. Zhruba o čtvrtinu se oproti roku 2006 zvýšil vývoz. Vyplývá to ze Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2007, tzv. Zelené zprávy, kterou na dnešním zasedání vzala na vědomí vláda.
 
Obrat agrárního zahraničního a vnitrounijního obchodu ČR se zvýšil o 21 874,4 miliónů korun, což znamená nárůst o 11,5 procenta. Vyšší dynamiku růstu vykázal vývoz, jehož hodnota se zvýšila o 18 057,6 miliónů korun, tedy o necelou jednu čtvrtinu.  Nárůst dovozu činil 3 816,8 miliónů korun, tedy 3,4 procenta. Bilance agrárního zahraničního obchodu se díky výše uvedeným změnám zlepšila – bilanční schodek se snížil o 14 240,8 miliónu korun.
Celkově se odvětví zemědělství (včetně nezemědělských činností zemědělských podniků, myslivosti atd.)  podílelo podle statistiky národních účtů v roce 2007 na celkové tvorbě hrubé přidané hodnoty 2,11 procenta, což představuje meziroční zvýšení o 0,17 procentního bodu. V případě potravinářského průmyslu tento podíl naopak klesl o 0,21 procentního bodu na 2,47 procenta. Meziroční nárůst výkonnosti odvětví zemědělství byl způsoben zejména zvýšením objemu produkce především v důsledku nárůstu cen zemědělských výrobců.
 
Ze zelené zprávy také vyplývá, že výměr zemědělského půdního fondu zůstal v loňském roce přibližně na stejné úrovni jako v roce 2006. Stále přetrvává vysoký stupeň zornění (71,4 procent), stupeň zatravnění nepatrně vzrostl o desetinu procenta oproti roku 2006 a podíl trvalých kultur se nezměnil.
 
V roce 2007 v porovnání s rokem 2006 došlo k mírnému snížení podpor agrárního sektoru. Celkové výdaje se meziročně snížily z 35,9 miliard korun na 34,5 milianrd korun, tj. zhruba o 4 procenta. Podpory zemědělským podnikům se snížily o dvě procenta z 33,6 miliard na 33,0 miliard korun. Hlavními příčinami bylo snížení prostředků potřebných na zajištění fungování Společná organizace trhu, zejména intervenčních nákupů, pokles národních podpor zhruba o 17 procent, a výdajů Státního zemědělského a intervenčního fondu na spolufinancování podpor ze zdrojů EU (snížení o 5,3 procenta), lze však předpokládat jejich plné profinancování v dalších letech využívání Programu rozvoje venkova. Mezi příčiny poklesu patří dále meziroční změna kurzu Kč/€, která nominálně snížila podpory ze zdrojů EU o více než 500 mil. Kč.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Zařazeno v Aktuálně