Výlet do psaného světa fantazie nepřestává děti zajímat. Ukázala to i soutěž Městské knihovny Benešov o nejlepšího čtenáře za rok 2011. Vítěz kategorie 6 až 9 let Michal Flekač ze Čtyřkol dokázal za necelý rok „přelouskat“ 68 titulů, nejlepší v kategorii 10 až 15 let, Eliška Králová z Benešova, zvládla 232 titulů. Soutěž trvala od března do konce prosince 2011 a její výsledky byly vyhlášeny 21. března 2012 v Benešově. Odměny pro vítěze věnovalo nakladatelství Fragment a společnost Posázaví o.p.s.
V kategorii nejmladších čtenářů se na druhém místě umístil Lukáš Ferenc s 42 tituly a na třetím Klára Šeborová s 28 tituly. V kategorii starších kralovaly dívky – na druhém místě skončila Michaela Klápová s 198 tituly a na třetím Kateřina Robová se 175 tituly.
„Nejraději čtu dobrodružné knížky, kde vystupují zvířata nebo děti,“ prozradila na sebe Michaela Klápová. Návštěvu knihovny, při níž převzala odměny za umístění v soutěži, pojala prakticky – vypůjčila si další knihu, a to Kaštanového krále. Ke čtení ji prý přivedla maminka, která ji už jako malé kupovala a četla knížky. Za týden teď Michaela zvládne přečíst kolem pěti titulů. „Mám i různé kroužky, ale snažím se číst každou volnou chvilku, i jen pár minut, a ono se to potom nastřádá tak, že se najednou přečte celá knížka,“ řekla Michaela.
Malí čtenáři dělají radost i vedoucí dětského oddělení Městské knihovny Benešov Markétě Kalendové. „Registrací malých čtenářů rapidně přibývá, začali sem chodit rodiče s úplně malými dětmi, už tříletými nebo čtyřletými, “ řekla. A zájem podle ní podnítí i podobné soutěže, jak ukázalo už loňské klání o nejlepší knižní obálku, kterou knihovna vyhlásila.
„Jakmile se udělá podobná akce, i byť není vyloženě soutěžní, návštěvnost se zvýší,“ dodala Markéta Kalendová. Jako příklad uvedla třeba čtení doprovázené výtvarnou dílnou. „Děti třeba do knihovny prvotně třeba nepřijdou za knížkami, ale když už tady jsou, tak se porozhlídnou, zjistí, že je tady hodně zajímavých knížek a přijdou na to, že čtení není taková nuda,“ dodala Markéta Kalendová. Jako příklad uvedla besedu o básničkách. Na jejím začátku se děti přiznaly, že by si samy dobrovolně knížku básniček půjčit nepřišly. „Po besedě jsme ale nakonec tvořili básničky všichni,“ poznamenala Markéta Kalendová.
Jaroslava Tůmová