KIS Středočeského kraje
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Středočeského kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

SVS přikázala stáhnout 300 kg tuňáka kvůli histaminu

30/05/16

  27. 5. 2016 | ČTK Veterináři nařídili stáhnout z trhu 300 kg španělského tuňáka. Obsahoval zvýšený obsah histaminu, který může způsobit kožní vyrážku. Víc než polovina se ho prodala do restaurací. Nyní jsou rybí filety stahovány od odběratelů, maso bude buď vrácené do země původu nebo neškodně zlikvidováno. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní […]

 

27. 5. 2016 | ČTK

Veterináři nařídili stáhnout z trhu 300 kg španělského tuňáka. Obsahoval zvýšený obsah histaminu, který může způsobit kožní vyrážku. Víc než polovina se ho prodala do restaurací.

Nyní jsou rybí filety stahovány od odběratelů, maso bude buď vrácené do země původu nebo neškodně zlikvidováno. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Za uvedení závadného výrobku na trh hrozí až padesátimilionová pokuta.

Histamin se vyskytuje přirozeně i v lidském těle. Jeho nadměrný obsah v potravinách však může způsobit onemocnění provázené svěděním kůže, bolestí hlavy, poklesem krevního tlaku nebo kožní vyrážkou. "Tuňák patří mezi druhy ryb, u nichž je riziko nadměrného množství nejvyšší. Riziko roste především při nedostatečném zchlazení ulovených ryb, nesprávném skladování či nevhodné tepelné úpravě," vysvětlil Pejchal.

Veterináři závadnou potravinu našli ve skladu v Chrášťanech u Prahy. Zjistili, že 180 kilogramů z 300kilogramové zásilky zmražených filet z tuňáka žlutoploutvého se již prodalo. Většina zboží zamířila k registrovaným odběratelům do gastronomických zařízení.

"Distribuci zbývajících 121 kilogramů filet kontrolovaný subjekt pozastavil na základě předchozí informace od dovozce, jímž byla italská firma. Maso bylo v době kontroly již umístěno na samostatné paletě a označeno štítkem ‚Neexpedovat‘," dodal mluvčí. Zbytek se stahuje z trhu.

Na konci února nařídili veterináři stáhnout z trhu jinou rybu. Kvůli zvýšenému obsahu rtuti zakázali prodej 300 kilogramů mraženého mečouna, v té době se ho ale již více než tuna prodala.

Zdroj: Bezpečnost potravin